Pies już od pierwszych dni swojego życia jest narażony na różnego typu choroby. Tak samo jak człowieka, można go przed tym uchronić stosując szczepionki. Należy pamiętać, iż przepisy dotyczące szczepienia dla psa regulowane są przez polskie prawo, a niedostosowanie się do przepisów może skutkować nie tylko nałożeniem na właściciela mandatu, ale także utratą zdrowia czy nawet życia naszego czworonoga.
Aby szczepienia były skuteczne, należy odpowiednio zadbać o zdrowie psa. Obowiązkiem przez szczepieniami jest wykonanie odrobaczania psa. Każde odrobaczanie powinno być konsultowane z weterynarzem.

Szczepienie na wściekliznę

Wścieklizna to niebezpieczna, zakaźna i śmiertelna choroba zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem jest to jedyne obowiązkowe szczepienie. Szczepienie należy wykonać po ukończeniu 2 miesiąca życia szczeniaka. Kolejne szczepienia powinny odbywać się regularnie co rok.

Szczepienie na nosówkę

Jest to zakaźna choroba wirusowa, szczególnie niebezpieczna dla młodych psów. Przenoszona drogą kropelkową, a także przez kontakt bezpośredni. Atakuje układ pokarmowy, nerwowy i oddechowy, nieleczona charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Szczepienie najlepiej wykonać już w 3 miesiącu życia szczeniaka.

Wirusowe zapalenie wątroby u psa

Zarażenie następuje podczas kontaktu z chorym psem lub z nosicielem wirusa. Ostra postać tej choroby jest śmiertelna w ponad 90% przypadków. Stosuje się profilaktycznie szczepionkę łączoną, która zapobiega także innym chorobom zakaźnym.