Podstawowym kryterium, które pozwala nam określić, czy nasza waga jest odpowiednia, jest powszechnie stosowany wskaźnik BMI. Do czego on służy? Czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć?

Wskaźnik BMI – podstawowe informacje

Mówiąc najprościej, współczynnik ten określa iloraz masy i wzrostu podniesionego do kwadratu. Możemy dowiedzieć się dzięki niemu podstawowej rzeczy – czy nasza waga mieści się w uśrednionej normie, która określana jest na podstawie danych statystycznych. Miejmy jednak w pamięci, że wskaźnik BMI nie pozwala na dokładną diagnozę medyczną. To tylko rodzaj wskazówki, czy wszystko jest w porządku, czy powinniśmy udać się konsultację do lekarza, a następnie na dalsze badania.

Niestety, wzrost i waga to nie wszystkie parametry, które powinny być brane pod uwagę. Trzeba uwzględniać również procent tkanki mięśniowej, która jest zdecydowanie cięższa niż tłuszcz. Dlatego właśnie współczynnik nie będzie miał zastosowania u osób, które zawodowo uprawiają sport. Dla nich wynik będzie zawsze zakłamany. Dodatkowo istotny jest również wiek osoby, dla której określana jest wartość BMI.

Dbajmy o siebie, sprawdzajmy czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby konsultujmy się ze specjalistami.