Na pewno nie raz zastanawialiśmy się jaki będzie najlepszy napęd dla naszego samochodu. Dużo tutaj zależy od marki auta oraz mocy. Najczęściej wybiera się benzynę, gaz oraz diesel, jednak coraz większe uznanie zyskuje także hybryda. Jakie są zalety i wady każdego z tych napędów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

BENZYNA
Zagłębiając się w skład tego paliwa, można powiedzieć, że jest to mieszanka ciekłych węglowodorów. Wyróżnia się również benzynę syntetyczną, której najwięcej stosuje się obecnie w RPA. Powróćmy jednak do plusów i minusów benzyny. W pozytywach na pewno znajdzie się cena, samochód z silnikiem benzynowym będzie tańszy przy zakupie oraz naprawach niż np. z dieslem. Mamy też możliwość wbudowania w takim aucie instalacji gazowej. Negatywnym aspektem natomiast będzie większe spalanie niż w innych napędach.

GAZ
Wspomniana instalacja gazowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach jazdy. Popularne LPG posiada niższą cenę zakupu niż benzyna, ale potrzebna butla zajmuje także część miejsca w bagażniku. Auto również traci jakąś część pierwotnej mocy przy tym napędzie.

DIESEL
Ten silnik na pewno spala mniej paliwa niż silnik benzynowy i rzadziej się psuje, jednak każda naprawa diesla jest dość kosztowna. Jedno z ważniejszych pytań przy posiadaniu tego napędu brzmi: jak prawidłowo odpalać diesla? Na początku najlepiej poczekać aż wyłączy się lampka pokazująca działanie świec żarowych, potem włączamy rozrusznik i czekamy około pół minuty aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę, zaczynamy jazdę od delikatnego dodawania gazu. Wtedy diesel będzie pracował jak należy.

HYBRYDA
Hybrydy zazwyczaj składają się z silnika elektrycznego oraz spalinowego. Do najważniejszych zalet zalicza się spore ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także mniejszy hałas przy jeździe. Do wad trzeba włączyć większą wagę od przeciętnego auta oraz cenę takiego samochodu, często nowe modele sięgają wartość kilkuset tysięcy złotych.