Suzuki Grand Vitara to auto średniej wielkości, które łączy w sobie zalety auta użytkowego i sportowego. Zadebiutowało w 1998 roku i zastąpiło Suzuki Vitarę. Na początku przydomek Grand odnosił się do większej, pięciodrzwiowej Vitary. Natomiast gdy model Grand Vitara zaczął się rozwijać, to nazwa wersji pięciodrzwiowej zmieniła się w nazwę modelu.

 

Od tej chwili odnosiła się ona również do trzydrzwiowej wersji, a nawet do dwudrzwiowego modelu cabrio z soft topem oraz do wydłużonej wersji pięciodrzwiowej (z dopiskiem XL-7. Grand Vitara XL-7 mogła na swój pokład wziąć nawet siedem osób). Suzuki Grand Vitarę można określić jako SUV off roadowy. To połączenie luksusowego samochodu typu SUV oraz terenowego. Grand Vitara posiada stały napęd 4 x 4 i reduktor centralnego dyferencjału oraz blokadę centralnego dyferencjału. W początkowej fazie produkcji Grand Vitara I tak samo, jak jej poprzednia wersja miała ramową konstrukcję nadwozia, reduktora oraz sztywną tylną oś. Gdy SUV-y stały się coraz bardziej popularne, to Suzuki wykonało pewien bardzo korzystny marketingowo ruch. Mianowicie W 2005 roku całkowicie wyrzuciło z tego modelu, sztywną, terenową ramę. Na tylnych osiach zastosowano układ wahaczy. Natomiast napęd przedni został zamieniony na napęd na cztery koła.

Suzuki Grand Vitara- dostępne wersje silników

Suzuki Grand Vitara są wyposażone w silniki benzynowe, na przykład 2. 0. Suzuki Grand Vitara spalanie jest na poziomie 14 litrów na 100 km, więc bardzo duże. Nie jest to z pewnością samochód dla każdego.