Na bazie doświadczeń kierowców zaprawionych w bojach, stworzyłem krótki poradnik o tym jak nauczyć się na błędach i doświadczeniach innych, unikając przy tym przykrych konsekwencji, które mogą spotkać każdego młodego i niedoświadczonego kierowcę. Już na etapie ubiegania się o pracę warto posiadać wiedzę, nie tyle podstawową co krytyczną by przetrwać w tej branży.

Podanie o prace kierowca tira

Jeszcze na etapie zawierania umowy z pracodawcą można wynegocjować sobie bardzo korzystne warunki. Dużo zależy od pierwszego wrażenia, a w obecnych realiach, pierwsze wrażenie odnosi się często na podstawie podania o pracę. Przemyślane, estetyczne i dobrze napisane podanie może bardzo ułatwić życie z przyszłym pracodawcą i znacząco podnieść szanse na lepsze zarobki.

Organizacja to podstawa

Wielu nieprzyjemności i niepotrzebnych problemów można uniknąć na etapie planowania. Zaplanuj trasę z rozsądkiem by uniknąć korków, dzięki czemu zaoszczędzisz paliwo i nerwy. Uważnie przeprowadź wstępną inspekcję techniczną pojazdu. Jak również przed każdą trasą zaopatrz się w gotówkę kraju, w którym realizujesz przewozy.

Spokój i opanowanie

Opanowanie i spokojny umysł w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważny w wielu aspektach pracy za kółkiem. Nie należy poddawać się stresowi, by móc pracować w komfortowych warunkach i dbać o odpowiedni nastrój, w końcu tir to drugi dom kierowcy. Baw się, zrelaksuj i rozluźnij. Zainwestuj w przyzwoity laptop czy nawet telewizor, na którym będziesz mógł oderwać myśli, zająć się czymś i zrelaksować w czasie długich postojów

Diabeł tkwi w szczegółach

W sporcie na najwyższym poziomie mawia się, że o sukcesie i porażce decydują szczegóły. Zastosuj to i w tym przypadku by zapobiegać niepotrzebnym problemom. Zawsze pamiętaj, by sprawdzić podpięcie naczepy, kiedy ją podpinasz lub zostawiasz zestaw bez nadzoru na jakieś czas. Sprawdzaj wagę ładunków i upewnij się, że tir nie jest przeciążony. Zawsze miej w kabinie dodatkową parę butów do kąpieli, przydają się w prysznicach na stacjach czy specjalnych strefach.

Odpowiedzialnie za kółkiem

Dostosowuj prędkość do warunków panujących na drodze. Zawsze przestrzegaj przepisów i zapinaj pas bezpieczeństwa. Nie korzystaj z telefonu prowadząc, jeśli musisz zadzwonić zatrzymaj się. Pamiętaj również, że nie jesteś sam na drodze, nie używaj długich świateł w nocy, by nie oślepić drugiego kierowcy.

Zastosowanie do tych krótkich porad na pewno pomoże każdemu wkroczyć o wiele pewniej do zawód kierowcy i da lekką przewagę nad innymi i ułatwi ci pracę.