Będąc rowerzystą jesteśmy tak samo narażeni na różne wypadki i niebezpieczeństwa na drodze jak inni uczestnicy ruchu drogowego. Każdego uczestnika ruchu obowiązuje Kodeks Ruchu Drogowego w którym opisane są wszystkie zasady jakimi należy kierować się podczas przemieszczania się w ruchu drogowym. Aby jazda na rowerze stała się bardzo przyjemnym i bezpiecznym środkiem transportu, należy poznać zasady bezpiecznej jazdy na rowerze.

Pierwszą zasadę jest odpowiedni dobór sprzętu oraz pilnowanie jego stanu technicznego tak, aby nie stwarzał on zagrożenia na drodze. Należy wyposażyć swój sprzęt w odpowiednie hamulce a także dostosowane do warunków pogodowych oświetlenie naszego roweru.
Druga zasada to przestrzeganie kodeksu ruchu drogowego a także zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu.
Trzecią zasadą jest umiejętne wybór odpowiedniego miejsca do przemieszczania się na rowerze. Najodpowiedniejsze są drogi i ścieżki rowerowe, mimo to wciąż brakuje tych miejsc. W takim wypadku należy poruszać się po jezdni razem z innymi uczestnikami ruchu takimi jak samochody. Wtedy należy trzymać się prawego pasa oraz jego krawędzi.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w przemieszczaniu się na rowerze, można zainwestować w kaski oraz ochraniacze, które zamortyzują ewentualny upadek lub ochronią naszą głowę w razie wypadku.