Młodzi kierowcy starają się udowodnić swoje umiejętności za kierownicą, nie zachowuje przy tym rozwagi. Większość wypadków drogowych ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, kiedy kierowcy zwiększają prędkość jazdy. Brak rozwagi nie wysoko prędkość prowadzą często do śmiertelnych wypadków, nie tylko kierowców, ale również innych członków ruchu drogowego.

Inteligenty system w aucie

Według przepisów ruchu drogowego na różnych rodzajach dróg panują inne dozwolone prędkości. Jednak nie zawsze kierowcy zwracają uwagi na przepisy. Łamanie prędkości można zniwelowanie poprzez ogranicznik prędkości. Taki system ma utrudnić kierowcy przekroczyć dozwoloną prędkości. Ogranicznik prędkości cena jest dość korzystna, rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Wpłynie to na zmianę nawyków młodych kierowców, nie będą mogli rozpędzać aut do niebezpiecznych prędkości. Warto zainwestować, w jaki produkt niezależnie od tego, jakie mamy doświadczenie w kierowaniu autami. Ograniczniki prędkości wyposażone są w GPS, przez co mogą czerpać informacje o dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi z map do nawigacji aut oraz systemu rozpoznawania znaków drogowych. Na podstawie odczytu z GPS ogranicznik prędkości odczytuje z systemy rozpoznawania znaków drogowych, wyświetla np. na desce rozdzielczej informacje na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Kierowca będzie mieć kilka sekund na zmniejszenie prędkości, wciśnięcie hamulca. Jeśli nie zareaguje, system automatycznie zmniejszy prędkość, nie pozwoli na przyśpieszenie.

Za i przeciw

Według zamysłów inteligentny asystent prędkości ma dostosować prędkości maksymalne pojazdu do ograniczenia prędkości, który jest obowiązujące na danym odcinku drogi. W wielu nowych autach dostępne są już podobne rozwiązania. W każdej chwili ogranicznik prędkości może zostać wyłączony i można podróżować w wybraną prędkością, pamiętając o rozsądku. Według przepisów unijnych kierowcy będą mogli maksymalnie poruszać się z prędkością 150 km/h. Tego typu rozwiązanie ma być montowane w autach produkowanych od września 2021 roku. Taki systemu ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przez niektórych jest on uważany na ograniczenie swobód obywatelskich. Jednak wypadku są jedna w głównych przyczyn śmieci ludzi na całym świecie, dlatego warto szukać sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.