Podczas awarii pojazdu właściciele stają przed trudnym dylematem. Mogą skorzystać z oryginalnych części, które są trwałe i drogie, lub użyć ich tańszych substytutów z rynku azjatyckiego. Wybór nie jest prosty, ponieważ dla każdego cena jest czynnikiem decydującym i najważniejszym kryterium. Czy wobec tego warto wybierać najtańsze opcje i czy rzeczywiście kupując najtaniej zapłacimy mniej? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego wybór jest taki ważny – wstęp

Części zamienne to temat niezwykle nośny, ponieważ dotyczy on wszystkich właścicieli aut. Nie ma takich kierowców, którzy pochwalić się mogą jazdą bez usterek przez wiele lat. Jest to normalne, ponieważ materiały eksploatują się w trakcie użytkowania, a jak sami wiemy nic nie trwa wiecznie. Części samochodowe ciągle pracują i są zdane na zmienne warunki klimatyczne. Z czasem muszą odmówić posłuszeństwa przy normalnym cyklu użytkowania, tym bardziej, że wielu kierowców nie dokonuje cyklicznych oględzin poza obowiązkowymi przeglądami. Co zrobić jeśli dana część się zepsuje, a mechanik proponuje różne warianty?

Tanie części zamienne

Zamienniki oryginalnych części zalały rynek samochodowy i dzisiaj można je nabyć niemal do każdego modelu auta. Mało kto jednak wybierając pozornie tańsze części, zastanawia się jakie konsekwencje niesie za sobą ich użytkowanie. Prawda jest taka, że tanie części są bardziej zawodne przez to, że wykonywane masowo są gorszej jakości. Nie przechodzą żadnej kontroli produkcji i mogą być wadliwe. Kupując części zamienne nie będące oryginalnymi skazujesz się na ryzyko. W przypadku kiedy taka część zawiedzie, koszty naprawy będą większe niż podczas naprawy w autoryzowanym serwisie. Tanie części zamienne to pułapka na której straciło bardzo wielu kierowców, choć nie ma tutaj reguły i takie elementy również mogą sprawnie działać przez długi czas. Ich użycie jest zasadne, jeśli drogi asortyment jest poza Twoim zasięgiem ze względu na cenę. Wybierając tanie substytuty, trzeba się jednak liczyć z tym, że coś pójdzie nie tak. Gorzej, jeśli części zawiodą w trasie i auto trzeba będzie holować.

Oryginalne części zamienne

Niezależnie czy interesują Cię oryginalne części Chevrolet, oryginalne części Citroen, pośród bogatej oferty znajdziemy u dealearów mnóstwo części niemal do każdej marki i modelu auta. Zaletą korzystania z oryginalnych części jest to, że mają one atesty i są wykonywane na wzór części fabrycznych. Nie ma tu mowy o tanich odpowiednikach, które mogą mieć zupełnie inne właściwości i trwałość. Poza tym, kupując oryginalne części masz zapewnioną gwarancję, jeśli korzystasz z usług autoryzowanych serwisów. To bardzo ważne, ponieważ dzięki niej możesz spokojnie jechać w podróż, bez stresu, że coś może się zepsuć. Dokładny serwis i mechanicy zajmujący się tylko poszczególnymi modelami aut to zdecydowanie ważne walory dla każdego kierowcy. Postaw na bezpieczne rozwiązania, które gwarantuje stabilna praca na sprawdzonych podzespołach. Tylko oryginalne części są warte zaangażowania i uwagi. Wybierając je masz pewność, że obędzie się bez przykrych niespodzianek i nie zapłacisz za naprawę dwa razy.
Czy już wiesz jakie części wybrać do auta? Wiele osób jest skłonna podjąć ryzyko, ale faktem jest, że rozsądek zawsze popłaca. Niezależnie od tego jakim autem jeździsz i jakie masz doświadczenie za kółkiem, brawura nie popłaca. Tyczy się także wyboru części zamiennych, które mogą uszkodzić całe Twoje auto, przy okazji usterki. Warto wybierać świadomie!