Rozładowany akumulator potrafi uprzykrzyć życie niejednemu posiadaczowi samochodu. Jeszcze gorzej, jak stanie się to podczas jazdy, wtedy następuje zjazd i gorączkowe szukanie numeru telefonu osoby gotowej zaraz podjechać i udzielić pomocy, chyba, że trafi się przyjazny nieznajomy. Jednak każde auto ma inną specyfikację oraz napęd, zatem jak wygląda poszczególne odpalanie z kabli diesel benzyna? Postaramy się to przedstawić w poniższym tekście.

JAK POZNAĆ, ŻE AKUMULATOR JEST ROZŁADOWANY?
Najłatwiej spojrzeć na symbol akumulatora, który sygnalizuje spadek mocy. Przy uruchamianiu samochodu silnik nie daje rady pracować, a w ostateczności gasną wszystkie kontrolki na desce rozdzielczej. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie samochody reagują tak samo na niesprawny akumulator. Nowsze modele mają inny system ostrzegania.

PRZEWODY ROZRUCHOWE
Jak sama nazwa wskazuje służą do rozruchu akumulatora oraz samego auta. Ceny są różne (od kilkunastu do kilkuset złotych), wszystko uzależnione jest od jakości i długości kabli. Mimo wszystko warto je kupić, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

ODPALANIE Z KABLI DIESEL-BENZYNA
Można podładować niesprawny akumulator, tylko „dawca” oraz „biorca” powinni posiadać akumulatory o podobnym napięciu. Zanim przystąpimy do „operacji” musimy wyłączyć silnik, a także zasilanie w obu samochodach. Teraz korzystamy z kabli, które dostarczą odpowiednią energię. Czerwony dodatni kabel podłączamy do „plusa” w naszym aucie, a potem do „plusa” w pojeździe pomagającego nam właściciela. W tym momencie czarny kabel mający biegun ujemny również łączymy z „minusem dawcy”. Drugą końcówkę czarnego przewodu zamocujmy na bloku silnika (nie podłączamy go do ujemnego bieguna niesprawnego akumulatora). Kolejnym krokiem jest uruchomienie samochodu, od którego otrzymujemy pomoc, równocześnie próbujemy przez kilkanaście sekund odpalić nasze auto. Przez ten czas powinno udać się rozruszać wyczerpany akumulator. Po tym zabiegu odłączamy wszystkie kable i chowamy je do bagażnika.