Przyroda jest niesamowite. Tworzy najpiękniejsze formacje, które nigdy nie tracą na swojej unikalności. Oprócz oceanów, gór, czy pustyń, warto także przyjrzeć się lasom.

Rola drzew w ekosystemie

Według dostępnych wyliczeń naukowców, jedno drzewo jest w stanie wyprodukować 727 kg tlenu. A wszystkie lasy na Ziemi rocznie dostarczają 26 mld ton. Ponadto dają schronienie i pokarm dla zwierząt oraz odżywiają glebę. A metropoliom dają przede wszystkim cień.

Coraz częściej ekolodzy zwracają uwagę na podjęcie niezwłocznych, wymiernych działań, by uchronić te pierwotne skupiska roślin. Jest to niezbędne dla nas i przyszłych pokoleń. Już teraz warto przyjrzeć się swoim działaniom. Warto zaprogramować się na ekologię!

Prawdziwe zielone płuca dla mieszkańców półkuli północnej

Są na świecie takie lasy, do których nadal trudno dostać się człowiekowi. Na południu jest to Puszcza Amazońska, a na północy? Oczywiście tajga!

Zielony pas przecina trzy kontynenty: Europę, Azję i Amerykę Północną. Do tej bujnej roślinności nie łatwo się dostać, nie tylko ze względu na położenie geograficzne, ale głównie ze względu na specyficzny, bardzo mroźny klimat. Wspomnieć należy także o występowaniu tam zwierząt, które potocznie kojarzą się z niebezpieczeństwem. Mieszkają tu bowiem wilki, tygrysy, czy niedźwiedzie brunatne.

Tajga roślinność ma w przeważającej ilości leśną, iglastą. Występują tu gatunki, które są odporne na działanie ujemnych temperatur, takie jak: jodły, sosny, modrzewie, świerki, choiny. Oprócz tego w niższych warstwach są: borówki, żurawina błotna, grzyby, jagody, mchy i mszaki.