Jednym z powszechnie występujących problemów, z jakimi spotykają się właściciele samochodów jest wysokie zużycie oleju silnikowego. Zwykle kojarzy się to zjawisko ze starszymi samochodami gdzie silnik nie pracuje już tak jak powinien. Często jednak również nowe samochody, z nowymi silnikami spalają duże ilości oleju. Co wówczas zrobić? W jaki sposób samodzielnie sprawdzić poziom oleju? I jak zmniejszyć spalanie oleju silnikowego?

Sprawdzanie poziomu oleju

W jaki sposób sprawdzić poziom oleju silnikowego? Zużycie oleju powinniśmy sprawdzać regularnie, co 500-1000 km. Jeśli zużycie oleju w naszym pojeździe jest niestabilne, wówczas sprawdzamy je nie rzadziej niż po przejechaniu każdych 500 km.
Zatrzymujemy auto na poziomej nawierzchni a następnie czekamy kilka minut. Wyjmujemy bagnet, przecieramy, wkładamy na miejsce a o kolejnym wyjęciu odczytujemy poziom oleju. Uzupełniamy olej, jeżeli wskazanie zbliża się do dolnej granicy. Czego oznaką może być zbyt duża ilość oleju? Może to znaczyć, że zbyt duże ilości paliwa spływają po ściankach cylindra lub że do oleju dostaje się woda z układu chłodzenia.

Ograniczenie zużycia

Istnieją również sprawdzone sposoby na to, jak zmniejszyć spalanie oleju silnikowego. Sposobem najbardziej znanym jest zmiana trybu eksploatacji, czyli unikanie jazdy na wysokich obrotach i krótkich dystansach. Jadąc na krótkich odcinkach lub z maksymalną prędkością przy jednoczesnym ekstremalnym ciśnieniu w silniku, samochód będzie spalał więcej oleju silnikowego. Kolejnym krokiem może być zmiana oleju silnikowego na bardziej lepki – jeżeli do tej pory używaliśmy 5W/40, teraz możemy zamienić go na 10W/40. Olej o niższym oznaczeniu łatwiej przedostaje się do komór spalania przez uszczelnienia silnika. Wymiana oleju na bardziej lepki jest uzasadniona szczególnie w zużytych i starszych silnikach.
Jeszcze inny sposób to wymiana uszkodzonych części: możemy wymienić na przykład uszczelniacze zaworowe co nie jest drogie natomiast z pewnością może ograniczyć zużycie oleju.