Kasacja samochodów jest niezbędna, aby eliminować z ruchu te egzemplarze, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji, a wręcz zagrażają bezpieczeństwu na drogach. W procesie demontażu pojazdu uzyskuje się elementy do przetworzenia na surowce wtórne, dlatego złomowanie samochodów jest nie tylko ważne z powodu ochrony naszego zdrowia i życia podczas jazdy, ale jest także istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. W poniższym artykule omawiamy, gdzie legalnie można wykonać złomowanie pojazdów, i jak się do tego przygotować. Przeczytaj, jeśli planujesz pozbyć się swojego auta!

  1. Kasacja samochodów – gdzie można to zrobić legalnie?
  2. Złomowanie samochodów, jak się do tego przygotować?

Kasacja samochodów – gdzie można to zrobić legalnie?

Auto kasacja wymaga odpowiedniego przygotowania się, ponieważ tylko dobrze przeprowadzona procedura da Ci możliwość wyrejestrować samochód, a tym samym przestać płacić składki ubezpieczeniowe. Aby uniknąć kar z tytułu zaprzestania opłacania OC/AC musisz zadbać o to, aby w pełni legalnie zezłomować swój pojazd. Oto, gdzie można to zrobić.

  • Autoryzowana stacja demontażu pojazdów – jest to najczęstszy wybór kierowców, ze względu na ich stosunkowo dużą dostępność. Takie zakłady spełniają określone wymogi i są uprawnione do kasacji samochodów, a także do recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
  • Skup aut – na skupie aut nie ma miejsca standardowa kasacja pojazdów, a raczej zakup samochodów do rozbiórki bądź do odsprzedaży, także egzemplarzy powypadkowych bądź w kiepskim stanie technicznym. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli Twoje auto straciło na wartości i chcesz szybko się go pozbyć

Złomowanie samochodów, jak się do tego przygotować?

Kasacja pojazdów wymaga odpowiednio przygotowanego kompletu dokumentu. Należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, karty pojazdu itp. Inną, ważną kwestią jest waga samochodu. Pamiętaj, że złomowanie aut nie upoważnia Cię do wyciągnięcia z nich wartościowych, ciężkich elementów np. silnika czy skrzyni biegów. Jeśli już zdecydujesz się na ten krok, będzie się to wiązało z obniżeniem ceny za każdy brakujący kilogram, a niektóre stacje demontażu mogą w ogóle nie przyjąć takiego egzemplarza. Poniżej przedstawiamy dokładnie, jak należy się przygotować do oddania samochodu na auto złom.

  • Skompletuj całą dokumentację samochodu.
  • Usuń przedmioty osobiste.
  • Usuń tablice rejestracyjne.
  • Przygotuj wszystkie komplety kluczy.
  • Powiadom ubezpieczyciela o kasacji pojazdu.

Podsumowując, Złomowanie pojazdów w legalnym punkcie upoważnia Cię do wyrejestrowania samochodu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze stacją demontażu pojazdów.